سوئیفت (Swift) اپل به زبان های برنامه نویسی اوپن سورس پیوست

swift-logo-hero

زبان برنامه نویسی سوئیفت شرکت اپل، به گروه زبان های برنامه نویسی اوپن سورس پیوست. شرکت اپل در ماه پایانی سال ۲۰۱۵ میلادی، انجمن سوئیفت را همراه با چند ابزار مختلف رسما معرفی و منتشر کرد که شامل :

 • اختصاص سایتی برای این انجمن به نام Swift.org
 • انتشار نمونه کد ها به صورت عمومی در مخزن (repositories) شرکت اپل در گیت هاب به آدرس github.com/apple
 • نسخه جدید مدیریت پکیج های سوئیفت برای سهولت اشتراک گذاری و اجرا کدها
 • کتابخانه های مخصوص  هسته سوئیفت با قابلیت های فراتر از کتابخانه های استاندارد
 • پشتیبانی از تمام پلت فرم های اپل و همچنین لینوکس

در حال حاضر این امکان وجود دارد که با بررسی نسخه های در حال توسعه از این زبان برنامه نویسی، مطلع شویم که توسعه این زبان برنامه نویسی اوپن سورس به کدام سمت خواهد رفت، افرادی که در زمینه برنامه نویسی متخصص هستند می توانند تیم سوئیف را در فیلد هایی مانند پیدا کردن خطاها، پاسخ به مشکلات برنامه نویسان و حتی رفع خطا همراهی کنند. توجه داشته باشید که برای اینکه بتوانید اپلیکیشن خود را در مارکت ها منتشر کنید، می بایست حتما از نسخه نهایی نرم افزار Xcode استفاده کنید.

 

پ ن: اصولا زبان های برنامه نویسی و حتی محیط های برنامه نویسی (مانند Xcode)در دو نسخه منتشر میشوند که یکی از آنها نسخه نهایی (final version) و دیگری دیگرنسخه  در حال توسعه نام میگیرد.

 

Swift.org

وبسایت Swift.org ، وبسایتی اختصاصی این زبان برنامه نویسی  می باشد، همچنین این وبسایت میزبان منابع کد هایی با موضوعات مختلف بوده همچنین برنامه نویسان می توانند در کنار رفع باگ های مختلف با هم در تعامل باشند.

Swift.org میزبان موارد زیر است :

 • سیستم اعلان خطا و پیگیری راه حل های آن
 • مشاهده وبلاگ های مستقل کارشناسانی که در حال توسعه زبان برنامه نویسی سوئیفت می باشند
 • راهنمای انجمن
 • کد های جهت شروع یاد گیری زبان برنامه نویسی سوئیف
 • دستورالعمل های مفید
 • مستندات کامل این زبان برنامه نویسی
 • خط مشی توسعه و طراحی API ها در سوئیفت

 

پروژه Swift Package Manager

پروژه ای به نام Swift Package Manager توسط مختصصین شرکت اپل برای زبان برنامه نویسی سوئیفت در گیت هاب منتشر شده است که می توان آنرا ابزاری در نظر گرفت که توسعه دهندگان می توانند با استفاده از آن اپلیکیشن های کاربردی و استاندارد را طراحی و پیاده سازی کنند.

https://github.com/apple/swift-package-manager

 

Core Libraries

شرکت اپل همچنین فریم وورک هایی مانند  Foundation, libdispatch و XCTest برای پیاده سازی اپلیکیشن های پیچیده و اختصاصی در پلتفرم اپل را معرفی کرده تا توسعه دهندگان با استفاده از آنها بتواند محصولاتی حرفه ای و منحصر به فرد تولید کنند.

 

Platforms (پلتفرم های مختلف)

زبان برنامه نویسی متن باز سوئیفت بر روی سیستم عامل مک، به استفاده کنندگان این امکان را می دهد تا اپلیکیشن هایی بر بستر سیستم عامل آی او اس – IOS، سیستم عامل مک – MAC ، سیستم عامل تی وی و سیستم عامل ساعت هوشمند تولید کنند و همچنین با توجه به کتابخانه ها و ابزار موجود می توان در سیستم عامل لینوکس نیز از این زبان برنامه نویسی متن باز جهت پیاده سازی محصولات نرم افزاری بهره برد.

 

Getting Started (برای شروع)

هم اکنون می توانید با استفاده از آموزش های رایگان منتشر شده و همچنین ابزاری رایگانی مانند Xcode از برنامه نویسی با زبان Swift در سیستم عامل مک لذت ببرید.